Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Vŕzganie topánok – čo robiť, aby ste predišli vŕzganiu topánok?

2023-12-12

Pri kúpe topánok dbáme na pohodlie ich používania. Keď topánky vydávajú nepríjemné zvuky, považujeme ich za chybné. Neprávom, pretože aj tie najkvalitnejšie čižmy, členkové čižmy a lordi vydávajú dráždivé škrípanie. Niekedy sa objavia hneď po kúpe, no niekedy sa vŕzgajúce topánky stanú problémom až po dlhšom čase používania. Chceme sa zbaviť neželaných zvukov, pretože dráždia nervový systém. Prispievajú k rozptýleniu a záujem okolia nás núti hanbiť sa v nich pohybovať. Čo môžete urobiť, aby vaše topánky neškrípali a bolo pre vás potešením?

Prečo topánky vŕzgajú? Príčiny a riešenia

Odborníci zdôrazňujú, že na štýle topánok nezáleží. Či už ide o dámske členkové čižmy, ženských pánov, Dámske elegantné topánky Či už Pánske poltopánky,môžu sa objaviť nepríjemné zvuky.Nežiaduce zvuky nás sprevádzajú aj vtedy, keď si objednáme prémiovú obuv. Prečo topánky vŕzgajú?  

Vŕzganie, ktoré sa dostáva do našich uší, sa vyskytuje pri vibráciách konštrukčného prvku obuvi. Akustické vlnenie, ktoré má vhodnú dĺžku, zaregistruje náš sluchový orgán. Špecialisti zdôrazňujú, že každý komponent môže byť zdrojom vibrácií. Vydávajú ich:

 • podošvy,
 • vložky do topánok,
 • podpätky,
 • stopkai,
 • vložky do topánok,
 • šnúrky do topánok.

Vŕzgajúce topánky pri chôdzi spôsobujú vážne nepohodlie. Medzi dôvody patria:

 • nadmerné vysušenie materiálu, z ktorého je obuv vyrobená,
 • topánka prichádza odlepená,
 • premočenie topánok v dôsledku dažďa alebo potu vylučovaného žľazami na nohách,
 • interakcia podrážky so zemou,
 • zničenie päty,
 • voľná a tvrdá vložka do topánok.

Problém vŕzgajúcich topánok vyriešime určením zdroja dráždivých zvukov. Odporúča sa nosiť topánky a vykonávať širokú škálu pohybov. To vám umožní určiť, kedy a kde sa nepríjemný zvuk vyskytuje. Umožní to aj realizáciu opatrení vhodných pre danú situáciu. Ošetrenie suchého zvršku je iné ako pri vlhkej topánke alebo odlepenej podrážke. Ďalej v článku vám prezradíme, ktorá metóda na vŕzgajúce topánky bude vo vašom prípade najlepšia.

Príprava na vŕzgajúce topánky

Mnoho ľudí sa pýta, či existuje univerzálny prípravok na vŕzgajúce topánky, ktorý dokáže problém rýchlo vyriešiť. Bohužiaľ, každý prípad si vyžaduje iný prístup. Ak vám topánky zmoknú, odložte ich na bezpečné miesto a neponáhľajte ich sušiť. Nesmie byť umiestnený v skrinke. Ak sa vlhkosť dostane dovnútra obuvi, napríklad počas dažďa, odporúča sa vložiť dovnútra noviny, aby ju absorbovali. Niektorí si kúpia mastenec a nasypú si ho do mokrej obuvi, pretože prípravok má hygroskopické vlastnosti. To znamená, že viaže molekuly vody. Ak sú vŕzgajúce topánky spôsobené suchou kožou, mali by ste ju premazať a vyživiť pomocou pasty alebo oleja. Odporúča sa použiť aj impregnačné prípravky, ktoré ich ochránia pred zatekaním. 

Topánky, ktoré pri chôdzi vŕzgajú. Čo môžete urobiť, aby ste tomu zabránili?

Vŕzganie topánok spôsobuje veľké nepohodlie pri chôdzi a niekedy je zvuk, ktorý vydávajú, taký dráždivý, že ich nedokážeme použiť. Kým ich však vyhodíme zo šatníka, skúsme problém vyriešiť. Správna starostlivosť o obuv predíde mnohým nepríjemnostiam a predĺži životnosť vašej obuvi. Zistilo sa, že vŕzgajúce topánky majú často suchú pokožku. Najlepšie je chrániť ich pravidelným nanášaním špeciálneho oleja alebo pasty. Ak ich nemáte po ruke, skvele poslúži bezfarebná kozmetická vazelína alebo aj ochranný rúž. Kľúčovú úlohu zohrávajú zmäkčovadlá, teda tukové látky. Znižujú trenie a tým obmedzujú vznik nepríjemných zvukov. Pýtate sa, čo robiť, aby vám topánky neškrípali? Používajte impregnácie, ktoré zabránia ich vytekaniu. Vhodná príprava by sa mala vybrať s prihliadnutím na materiál, z ktorého je obuv vyrobená. Odporúčania na použitie nájdete na obale konkrétneho lieku. Pravidelne impregnované čižmy, čižmy, tenisky, topánky a balerínky neabsorbujú vodu. Nielenže máte suché nohy, ale nemusíte znášať nepríjemné zvuky.

skrzypiące tenisówki

Nové topánky vŕzgajú - čo to spôsobuje?

Keď nové topánky vŕzgajú, často sa pýtame, či sme sa pri kúpe rozhodli správne. V skutočnosti kvalita topánok nemá nič spoločné so zvukmi, ktoré vydávajú, okrem poškodenia vrátane odpojenej podrážky. Akékoľvek mechanické závady podliehajú reklamácii 2 roky od dátumu zakúpenia tovaru. Nové topánky zvyčajne vŕzgajú z veľmi prozaického dôvodu. Zvršok, ktorý má napr. dámske čižmy, snažiace sa prispôsobiť našim nohám. Musí byť "vyvinutý", aby bolo možné pokračovať v používaní obuvi v pohodlných podmienkach. Kým sa k nám dostanú, topánky sú často nejaký čas v sklade. Po vybratí z krabice sa oplatí nielen impregnovať, ale aj zabezpečiť pastou alebo olejom. Ak sú správne namazané, nevydávajú nepríjemné zvuky.

Ako si poradiť so vŕzgajúcimi topánkami. Praktické tipy a triky

Čo robiť, aby vám topánky neškrípali? Stojí za to použiť tipy uvedené nižšie, berúc do úvahy zdroj zvuku a jeho príčinu.

 1. Pravidelné impregnovanie obuvi vhodnými prípravkami ich chráni pred premoknutím pri kontakte s dažďom, snehom a blatom. Suché topánky robia menej hluku. Navyše nám slúži dlho.
 2. Premasťovanie a vyživovanie obuvi špecializovanou pastou a olejom zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Koža, z ktorej sú topánky vyrobené, je vystavená negatívnym vplyvom vonkajších faktorov, pretože neprodukuje vlastné tukové látky. 
 3. Správne obúvanie a vyzúvanie chráni ich chodidlá a päty pred poškodením. Ak neviete, či tieto činnosti robíte správne, pozrite si inštruktážne videá online.
 4. Vyberte si ponožky vyrobené z prírodných vlákien, ktoré sú menej šmykľavé vo vnútri topánky, a preto nevydávajú nežiaduce zvuky.
 5. Na nohy používajte antiperspirant, ktorý obmedzuje tvorbu potu v tejto časti tela.
 6. Zaseknuté topánky odneste k obuvníkovi, ktorý vám ich opraví.
 7. Ak sa vám vložky do topánok oddelili a pohybujú sa v nich, vymeňte ich za nové. Pri ich nákupe dbajte na to, aby boli flexibilné.

Existujú nejaké prostriedky na vŕzgajúce topánky??

Vŕzgajúce podrážky topánok, zvršok, šnúrky a podpätky si vyžadujú iný prístup Stojí za to určiť nielen konštrukčný prvok, ktorý vytvára zvuky, ale aj príčinu situácie. Aj keď je ťažké identifikovať typický prípravok na vŕzgajúce topánky, v tomto prípade poslúži výborne:

 • krém na topánky alebo olej, ktorý premasťuje kožu a znižuje trenie,
 • impregnácia obuvi, ktorá ich chráni pred vlhkosťou a premoknutím,
 • mastenec, ktorý absorbuje vlhkosť v mokrej obuvi,
 • antiperspirant na nohy, ktorý znižuje sekréciu potu v tejto časti tela.

 

Prečítajte si tiež:

Odporúčané stránky

pixel