Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako sušiť mokré topánky?

2024-01-29

Na jeseň a v zime zvyčajne nosíme čižmy, čižmy Wellington a iná obuv odolná voči vlhkosti a snehu. Často je to tak, že rána sú pekné a svieti slnko. Po pár hodinách, keď sme už boli v práci, škole či na prechádzke, sa však zrazu počasie pokazí a začne pršať alebo snežiť. Potom sa zvyčajne ukáže, že náš styling nie je vhodný do poveternostných podmienok, ktorým sú topánky obzvlášť vystavené.

Bohužiaľ, obuv nemôžeme chrániť dáždnikom. Okrem toho sú na cestách zvyčajne kaluže. Premočené topánky sú problémom, ktorý môže postihnúť každého z nás bez ohľadu na ročné obdobie. Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako sušiť topánky tak, aby ste im neublížili.

Ako sušiť topánky? Čomu je najlepšie sa vyhnúť?

Dážď, sneh alebo dokonca ranná rosa spôsobujú, že sa vnútri našich topánok objavuje vlhkosť. Keď sa ocitneme v takejto situácii, často začneme zúfalo hľadať pomoc v každom dostupnom zdroji tepla v dome. Radiátor, elektrický ohrievač, fén alebo ventilátor sa javia ako skvelý nápad. Bohužiaľ, tieto zariadenia sú rovnako zlým riešením tejto situácie ako rúra alebo mikrovlnná rúra. Poskytujú príliš silný prúd tepla, ktorý nie je neutrálny k materiálu a tvaru obuvi. Vtedy je to agresívne vysušovanie, ktoré spôsobuje deštrukciu topánok, a nielen ich premočenie. Aj ten najpevnejší pár topánok môže po dlhšom vystavení radiátoru zafarbiť a stratiť tvar. Jeden večer stačí na to, aby podošvy začali praskať a švy stratili pružnosť. Mokré topánky je oveľa lepšie sušiť vonku. Aj po niekoľkých hodinách sušenia na slnečnom balkóne či terase však môžu byť naše obľúbené členkové čižmy stále vlhké. Ako teda sušiť topánky vo vnútri?

Ako sušiť topánky vo vnútri?

Tento proces by sme mali začať odšnurovaním, ak sa problém týka zaviazaných topánok. Zabezpečíte tak ich vyschnutie na celej ploche. Navyše, aby si mokré kožené topánky zachovali svoj tvar, museli by byť niečím vyplnené. Na tento účel sú najlepšie noviny. Nielenže stiahnu zvršok, ale budú absorbovať vlhkosť. To je dôležité najmä v prípade mokrých semišových topánok, ktoré sa pri sušení môžu ľahko krčiť. Dôležité je, že pri tejto metóde je najlepšie vyhnúť sa používaniu farebných alebo lakovaných novín, pretože existuje veľké riziko, že zašpinia vnútro topánky. Ďalšími materiálmi s rovnako dobrými hygroskopickými vlastnosťami sú ryža a toaletný papier. Rovnako ako noviny dobre absorbujú prebytočnú vlhkosť z vašej obuvi. Nezabudnite však tieto náplne pravidelne vymieňať. Najlepšie je to robiť každé 2-3 hodiny.

Ako ušetriť mokré semišové topánky?

V prípade kožených topánok alebo mokrých semišových topánok sa oplatí votrieť do nich malé množstvo ricínového oleja z z času na čas pri ich sušení. Táto látka je veľmi účinným prostriedkom na starostlivosť o koženú galantériu. Stojí to centy, ale rozhodne nám pomáha udržiavať naše kožené topánky v čo najlepšom stave. V prvom rade pomáha zmäkčiť kožu a v zime chráni obuv pred vlhkosťou a škodlivými účinkami soli. Navyše zabraňuje krčeniu a praskaniu kože. Pri sušení čižiem je dobré dať dovnútra prázdnu fľašu od minerálky, aby nestratili svoj tvar. Vďaka tomu sa zvršok nebude prehýbať a nezostanú na ňom žiadne trvalé záhyby.

Spôsoby na mokrej obuvi

Už vieme, ako sušiť topánky vo vnútri. Stále musíme zistiť, kde je to najlepšie urobiť. Môžeme využívať terasu, balkón alebo záhradu. Musíte však pamätať na to, aby ste topánky nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu. V dôsledku ich vplyvu môže dôjsť nielen k skresleniu tvaru topánok, ale môžeme získať aj nepekné „vzory“ v podobe zafarbenia či žltkastých stôp. Najlepším riešením je nechať topánky na suchom a teplom mieste, mimo radiátora alebo priameho slnečného žiarenia. Najbezpečnejšie podmienky na sušenie obuvi sú izbová teplota. Najmä v lete pri sušení mokrej koženej obuvi môžeme využiť priaznivé poveternostné podmienky. Tento spôsob sušenia síce trvá dlhšie ako použitie napríklad sušiča alebo radiátora, no nemusíme sa obávať zmeny tvaru obuvi.

O zachovanie tvaru obuvi sa navyše môžeme postarať pomocou špeciálnych vešiakov na topánky. Vešiak na topánky je typ sušiaka, ktorý má špeciálne profilované ramená, na ktoré môžeme nasadiť telá topánok tak, aby mohli stabilne visieť vo zvislej polohe. Vďaka tomu zabezpečíme obuvi primerané vetranie a zabezpečíme jej nezmenený tvar. Veľmi dobrým nápadom na odkladanie topánok sú aj vešiaky na topánky. Dávajú nám možnosť udržiavať naše obľúbené páry topánok v dobrom stave. Stabilné umiestnenie na vešiakoch zabraňuje poškodeniu obuvi. Navyše nezaberie veľa miesta v šatníku a nevytvára neporiadok v predsieni nášho domu či bytu.

Prečítajte si tiež

Odporúčané stránky

pixel