Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako si osviežujete obuv?

2023-06-21

Obuv, najmä tá, ktorú máme radi a často ju nosíme, má tendenciu vydávať nepríjemný zápach, aj keď dbáme na hygienu nôh. Ďalším problémom je hromadenie nečistôt v záhyboch a štrbinách, ako aj starostlivosť o náročné materiály, ako je nubuk alebo semiš. Niet divu, že skôr či neskôr stojíme pred dilemou, ako osviežiť našu obuv?

Ktoré topánky možno prať?

Či sa vám to páči, alebo nie, topánky, najmä tie zakryté, zhromažďujú vlhkosť, ktorá je skvelou živnou pôdou pre baktérie zodpovedné za nepríjemný zápach. Je to tiež ideálne prostredie pre plesne, preto sa oplatí pravidelne sa starať o svoje obľúbené topánky, aby ste z nich nedostali infekciu. Najjednoduchším spôsobom, ako osviežiť svoje topánky, je ich umytie. Čistiace prostriedky si poradia nielen so špinou, ale aj s potom a mikróbmi. Tento spôsob je však vhodný len pre športovú obuv – ktoré sa v práčke nerozpadnú. Nezabudnite vybrať vložky a vyprať ich samostatne. Často sa len týmto spôsobom odstráni nepríjemný zápach.

Čím a ako osviežiť topánky vo vnútri?

Ak sa topánky nedajú prať, stále existuje niekoľko možností, ako ich osviežiť. Jednou z metód je namočiť pokrčené noviny do esenciálneho oleja (napríklad levanduľového) a vložiť ich do zvršku. Táto metóda sa výborne osvedčí aj v prípade, že vám topánky zmoknú - noviny vymieňajte každých pár hodín, kým topánky nevyschnú. Zápach pohltí aj citrónová kôra, čajové vrecúška alebo bavlnené vrecúško s kávou.vložené do topánok. Ak nie sme fanúšikmi domácich prostriedkov, investujme do antibakteriálnych vložiek alebo špeciálnych osviežujúcich dezodorantov. Špecializované prípravky na obuv si s potom a mikróbmi poradia za pár minút.

Ako osviežiť obuv z nubuku a semišu?

Semiš a nubuk sú ušľachtilé, ale aj jemné materiály, ktoré sa ľahšie zašpinia. Tí, ktorí si lámu hlavu nad tým, ako osviežiť semišovú alebo nubukovú obuv, by tak mali robiť predovšetkým pravidelne. Základom je systematické kefovanie špeciálnou kefkou z gumy, ktorá pôsobí ako bežná guma. Ide o to, aby sa do nich nedostalo príliš veľa nečistôt, ktoré sa budú ťažko odstraňovať. Škvŕn od blata a soli by ste sa mali zbaviť rovnako rýchlo. Obuv čistite jemne a v smere štetín. Akékoľvek mastné škvrny sú obzvlášť viditeľné na obuvi z nubuku. Našťastie takáto nehoda neznamená, že topánky môžete vyhodiť. Pomôcť môže obyčajný mastenec, ktorý treba nasypať na zašpinené miesto. Ďalším spôsobom je pripraviť si roztok 10-percentného octu a škvrnu ním veľmi jemne potrieť.

Čím si môžem osviežiť kožené topánky

Dokonca aj opotrebovaným koženým topánkam môžete vrátiť ich pôvodný lesk. Základným krokom je umyť ich glycerínovým mydlom a teplou vodou pomocou mäkkej kefy alebo hubky s prírodnými štetinami. Dôkladne vyčistená obuv by mala schnúť prirodzene mimo dosahu vykurovacích telies. Keď sú topánky suché, vložíme do nich stúpačky alebo zrolované noviny a pustíme sa do odmasťovania. Bez tohto kroku bude ďalšia renovácia obuvi zbytočná. Na povrch sa nanesie pasta na matovanie kože a škrabance a praskliny sa vyplnia špeciálnym regeneračným prostriedkom. Až keď je koža úplne suchá, môžeme začať s leštením. Nezabudnite použiť krém na obuv rovnakej farby ako koža. Bezfarebná leštenka môže v prasklinách ukázať biele škvrny.

Môžu sa topánky maľovať?

Ľudia, ktorí sa zaujímajú o to, ako osviežiť roztrhané topánky, by mali zvážiť maľovanie. Na trhu sú k dispozícii farby na obnovu obuvi, ktoré možno použiť doma. Topánky by sa mali najprv vyčistiť a po ich vysušení sa môže na ne pomocou špeciálnej hubky naniesť tekutina, ktorá je súčasťou balenia. Ďalším krokom je natrieť topánky štetcom a prípadné nedokonalosti opraviť riedidlom. Najlepšie je naniesť na obuv niekoľko vrstiev farby, aby sa zakryli všetky vlhké miesta, a potom obuv impregnovať sprejom.

Prečítajte si tiež:

pixel